"Kazimierz Prószyński - człowiek, który stworzył film" - scenariusz Bartosz Paduch, dokument fabularyzowany. Koproducentem filmu została m. in. Telewizja Polska S.A. Zdjęcia do filmu najprawdopodobniej ruszą z początkiem lata. Kazimierz Prószyński    to żyjący na przełomie XIX i XX wieku polski wynalazca, pasjonat i pionier światowego kina, który zginął w obozie zagłady Mauthausen w 1945 roku. Dziś jest to postać zupełnie nieznana, zapomniana – zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Nieszczęściem Prószyńskiego było to, że lata jego twórczej pracy przypadły na czas największych kataklizmów XX wieku – I wojnę światową, Wielki Kryzys i II wojnę światową. Dlatego misją naszego filmu będzie przywrócenie Kazimierza Prószyńskiego historii - oddanie mu należnego hołdu za jego wkład w rozwój światowego kina. Jego dramatyczne i ciekawe życie przeprowadzi nas przez odległe czasy, kiedy w małych warsztatach rodziły się wielkie wynalazki o skomplikowanych nazwach: obturator, aeroskop, pleograf. Życie i praca Prószyńskiego najlepiej mówią nam o tym, jak jeden człowiek potrafi zmagać się z całym światem.

„Odyseja Umysłu” w reżyserii Marcina Sautera. Film ma być syntetyczną opowieścią o energicznych, kreatywnych uczniach gimnazjów            i liceów w całej Polsce. Konkurs Odyseja Umysłu będzie pretekstem, żeby o nich powiedzieć. Kamera będzie towarzyszyć naszym bohaterom, członkom drużyn, którzy biorą udział w konkursie, którzy chcą coś osiągnąć, mają ambitne plany, marzenia i energię.
Możliwe, że jedna z obserwowanych przez nas drużyn wygra. Zarejestrujemy jeden z ich pierwszych wielkich sukcesów w życiu lub ich porażkę...
Producentem tego projektu jest Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, koproducentem – Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy zaś Studio Filmowe HARPOON FILMS jest producentem nadzorującym. Film w produkcji